موتورخانه آسانسور

ماشین روم

فهرست مطالب

موتورخانه آسانسور

با ظهور آسانسورهای روملس Roomless بحث های جدیدی در ارتباط با اتاق موتورخانه آسانسور مطرح شد. گرچه آسانسورهای هیدرولیک به اتاق موتورخانه در بالای ساختمان نیازی ندارند هنوز بیشتر آسانسورهای کششی دارای اتاق موتورخانه ای در بالای ساختمان هستند که می بایست ویژگی ها و شرایط مناسبی داشته باشد. در ادامه به شرح کلیه موارد الزامی و راهنمایی هایی در این رابطه می پردازیم.

لیفت ماشین روم

محل موتورخانه آسانسور کششی

به طور معمول موتورخانه ها در بالای چاه جانمایی می شوند. اگر چه در برخی از موارد طراحی ساختمان و مکانیزم آن به نحوی است که اتاق موتورخانه در پایین یا کنار چاه آسانسور جانمایی می شود.

ابعاد اتاق موتورخانه

فضای اتاق موتورخانه آسانسور باید ابعاد مناسبی داشته باشد تا تجهیزات نیرو محرکه و کنترل به خوبی در آن جای گرفته و امکان تردد افراد به منظور خدمات تعمیرات، سرویس و نصب فراهم باشد. این فضا باید شرایط ایمنی برای این افراد فراهم آورد. ابعاد اتاق موتورخانه باید به نحوی باشد که:

حداقل باید فضایی باز به اندازه 70 سانتیمتر در جلوی تابلو کنترل آسانسور فراهم باشد.

دست کم 50 سانتیمتر فضای آزاد در اطراف تجهیزات ثابت وجود داشته باشد.

در اطراف تجهیزات در حال چرخش حداقل 60 سانتیمتر فضای خالی وجود داشته باشد.

ارتفاع اتاق موتورخانه آسانسور از کف (محل تعبیه تجهیزات) حداقل 180 سانتیمتر باشد.

ارتفاع طوری باشد که از روی قطعات در حال چرخش تا زیر سقف دست کم 30 سانتیمتر فضای خالی وجود داشته باشد.

اگر اختلاف قطعی به اندازه 50 سانتیمتر در کف اتاق وجود داشته باشد باید با نرده جان پناه محافظت شود.

درب اتاق موتورخانه

عرض مفید درب موتورخانه آسانسور باید دست کم 90 سانتیمتر باشد. ارتفاع این درب نیز باید 190 سانتیمتر (حداقل) باشد. همچنین ضرورت دارد که بازشوی درب به سمت بیرون اتاق در نظر گرفته شود. این درب باید دارای قفل و کلید باشد و کلید آن در اختیار افراد مجاز قرار گیرد.

قلاب بالابر

به منظور جابجایی تجهیزات در اتاق موتورخانه آسانسور باید تمهیداتی منظور شود. لازم است یک منوریل دائمی برای این منظور در سقف موتورخانه پیش بینی شود. در صورتی که این کار میسر نباشد می توان یک قلاب مخصوص جرثقیل با تحمل وزن مناسب در مرکز چاه یا درست بالای موتور پیش بینی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسانسور

انواع آسانسور

همه چیز درباره آسانسور! بررسی انواع مکانیزم و سیستم محرکه ها، انواع کاربرد آسانسور، ساختار و قطعات، فروش، قیمت، نصب و راه اندازی، مفاهیم و استانداردهای آسانسورها ...

آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک

آشنایی با انواع آسانسورهای هیدرلیک، انواع مکانیزم ها، کاربردها، مشخصات و راهنمایی های لازم در خصوص خرید، نصب، راه اندازی و ...

مطالب مرتبط

آسانسورهای خاص

آسانسورهای خاص

آسانسور خاص چیست ؟ آسانسورهای خاص انواع آسانسورهای صنعتی میباشند که در محیط های است که در آن گازهای قابل

بیشتر »